Zmiękczacz wody – pierwsze uruchomienie – jak prawidłowo dbać o zmiękczacz wody

Zmiękczacz wody – pierwsze uruchomienie – jak prawidłowo dbać o zmiękczacz wody

Zmiękczacz do zmiękczania twardej wody to bardzo skuteczne rozwiązanie problemu twardości wody (twardej wody) w domu, w instalacji wodnej czy też tzw. kamienia kotłowego. Każdy z nas zapewne nie raz sam doświadczył problemu kamienia w czajniku czy zacieków z kamienia w łazience. Znaczną część tych problemów rozwiąże skutecznie stacja uzdatniania wody, a precyzyjniej zmiękczacz wody. W tym wpisie wyjaśnimy jak przeprowadzić rozruch czyli pierwsze uruchomienie zmiękczacza wody oraz jak prawidłowo dbać o zmiękczacz do wody.

Obecna technologia usprawniła proces zmiękczania wody. Niezależnie czy chodzi o zmiękczacze domowe, zmiękczacze przemysłowe, czy też zmiękczacze do gastronomii, proces odbywa się w większości automatycznie. Zaawansowane automatyczne sterowniki (głowice) zmiękczaczy wody samodzielnie sterują procesem uzdatniania wody. Na rynku mamy obecnie wielu renomowanych producentów sterowników, tzw. głowic do zmiękczaczy do wody. Do najpopularniejszych zaliczyć można głowice sterowniki Logix, Pentair, sterowniki Clack, BNT, głowice RX (Runxin), głowice Fleck.

Czy to jednak oznacza, że po zakupie zmiękczacza wody możemy już zupełnie o nim zapomnieć ? Nawet najnowocześniejsze zmiękczacze do wody wymagają od czasu do czasu naszej uwagi. Poniżej kilka wskazówek, jak prawidłowo dbać o zmiękczacz do wody aby służył nam jak najdłużej.

Podłączenie i rozruch – pierwsze uruchomienie zmiękczacza do wody

Przy pierwszym uruchomieniu stacji zmiękczacza wody należy skontrolować jakość zmiękczonej wody. Najłatwiej jest to zrobić przy pomocy prostych testów twardości wody, np. testów kropelkowych na twardość wody. Jeśli masz w domu filtr osmozy lub filtr jonizator redox ORP to zapewne znasz także miernik TDS którym możemy zmierzyć jakość wody po filtrze osmotycznym RO. Niestety miernik TDS nie pomoże nam zbadać jakości zmiękczonej wody. Woda po stacji zmiękczania nie jest bowiem pozbawiona jonów. Zmiękczanie wody odbywa się bowiem na zasadzie wymiany jonów, nie zaś usuwania jonów.

Należy także pamiętać aby przed pierwszym uruchomieniem zmiękczacza wody dosypać soli do zbiornika solanki oraz co bardzo ważne, ręcznie napełnić zbiornik solanki wodą. Pamiętaj, że sterownik wykona automatyczne napełnianie zbiornika solanki wodą (cykl napełniania, tzw. refill procesu regeneracji) dopiero na koniec regeneracji. Dlatego, jeśli nie napełnimy wcześniej zbiornika solanki ręcznie, pierwsza regeneracja odbędzie się na sucho, bez solanki, a więc tak naprawdę można powiedzieć że nie zostanie przeprowadzona. Dajmy soli także trochę czasu, aby rozpuściła się w wodzie. Zaplanujmy zatem napełnianie zbiornika solanki trochę wcześniej, a nie tuż zaraz przed rozpoczęciem pierwszej regeneracji. Pierwszej regeneracja służy także wypłukaniu złoża filtracyjnego w naszym urządzeniu. W zmiękczaczach wody jest to złoże jonowymienne – żywica jonowymienna. Pamiętaj, że żywica jest zabezpieczona na czas transportu i po uruchomieniu powinna się wypłukać aby skutecznie zmiękczać wodę. Próbę testu jakości zmiękczonej wody dobrze jest zatem wykonać dopiero po drugiej i kolejnej regeneracji.

Czy po zainstalowaniu zmiękczacza woda może być zbyt miękka ?

Wydawać by się mogło że nie, a jednak. Jeśli twój zmiękczacz jest ustawiony na całkowite zmiękczenie wody, wkrótce odczujesz to na własnej skórze, i to dosłownie 😉 Zbyt miękką wodę odczuwamy na skórze, szczególnie w czasie mycia lub kąpieli. Mydła i szampony wręcz przyklejają się do naszej skóry. W zbyt miękkiej wodzie brakuje cząstek z którymi mydła mogłyby się związać i przez to ciężko się spłukują. Dlatego radzimy aby ustawić mieszacz wody (tzw. bypass lub obejście z zaworem mieszającym) zmiękczacza na pozycji mieszania. Mieszanie wody zmiękczonej z wodą surową powinno wyeliminować nieprzyjemne uczucie zbyt miękkiej wody. Obecnie większość zmiękczaczy oferowanych na rynku, w tym zmiękczacze WaterCell™ są fabrycznie wyposażone w bypass z mieszaczem wody surowej.

Oznaki niepoprawnej pracy zmiękczacza wody

Jeśli po dłuższym czasie użytkowania zmiękczacza zauważyliśmy niepokojące sygnały takie jak np.:

  • w czajniku ponownie pojawił się kamień
  • woda zmieniła swój smak
  • na umytych naczyniach pojawił się biały osad

może to oznaczać że nasz zmiękczacz nie działa prawidłowo. Nie musi to jednak od razu oznaczać, że zmiękczacz się popsuł. Czasem mała interwencja przywróci jego prawidłowe działanie. Sprawdźmy zatem co mogło się stać.

Sprawdź poziom soli w zbiorniku soli zmiękczacza

Sól jest niezbędna do przeprowadzenia prawidłowej regeneracji. Bez regeneracji żywica jonowymienna odpowiadająca za filtrację wody i usuwanie twardości szybko straci swoje właściwości filtracyjne. Pierwszą rzeczą, którą należy zweryfikować przy niepokojącej pracy zmiękczacza wody, jest poziom soli w zbiorniku soli. Brak soli lub jej mały poziom uniemożliwi przeprowadzenie właściwej regeneracji urządzenia.

Ile soli należy dodać do zbiornika solanki zmiękczacza ? Jaki powinien być poziom soli w zbiorniku solanki zmiękczacza ?

Dokładna ilość soli, jaka powinna znajdować się w zbiorniku solanki zmiękczacza zależy od wielkości i pojemności samego zbiornika. Generalnie można kierować się zasadą że poziom soli w zbiorniku nie powinien spaść poniżej połowy zbiornika. Dołóż sól od razu, gdy zauważysz że soli jest zbyt mało. Pamiętaj, urządzenie musi mieć zapas soli, tak aby mogła ona rozpuścić się przed rozpoczęciem kolejnej regeneracji. Przed dosypaniem nowej porcji soli, rozmieszaj lekko starą, zbitą sól, która może zalegać w zbiorniku solanki. Poziom soli zawsze powinien być wyższy niż poziom wody. Minimalny poziom to około 1/4 pojemności zbiornika soli. Przy dosypywaniu soli pamiętaj aby nie dosypywać jej do samej krawędzie zbiornika solanki, najlepiej zostawić około 10 – 15 cm do górnej krawędzi zbiornika.

Jaki powinien być poziom wody w zbiorniku soli zmiękczacza ?

Może się zdarzyć, że poziom soli w zbiorniku jest odpowiedni, jednak w zbiorniku nie ma wody (lub jest jej zbyt mało), a tym samym sól nie ma w czym rozpuścić się przed kolejną regeneracją. W takim przypadku sprawdźmy szczelność połączeń instalacyjnych, a także ich drożność. Być może wystarczy tylko lekko udrożnić połączenia lub przeczyścić zawór pływakowy w zbiorniku solanki – zawór pływakowy jest odpowiedzialny za odcinanie dopływ wody do zbiornika. W przypadku błędnego unieruchomienia zaworu pływakowego w nieprawidłowej pozycji, dopływ wody do zbiornika może zostać całkowicie odcięty, ewentualnie, woda może przelewać się do zbiornika cały czas.

Jaka sól do zmiękczacz wody ?

Często zadawane pytanie to: czy mogę użyć dowolnej soli do regeneracji zmiękczacza wody, np. soli kuchennej? Odpowiedź brzmi: Niestety nie. Pamiętaj, że należy stosować sól zalecaną przez producenta zmiękczacza. Najczęściej będzie to sól tabletkowana, która najłatwiej rozpuszcza się i nie zbryla się tak łatwo. Użycie złego typu soli może być przyczyną nieprawidłowego działania zmiękczacza. Zbyt sproszkowana sól nie tylko ulega zbryleniu, ale także potrafi zatkać przewody czy głowicę urządzenia.

Co zrobić gdy sól uległa zbryleniu i powstał tzw most solny ?

Co kilka tygodni sprawdź czy sól w zbiorniku rozpuszcza się prawidłowo. Zbyt drobna sól ulega zbryleniu co prowadzi do powstawania tzw. mostu solnego. Most solny to zjawisko, gdy sklejona sól utworzyła taflę nad wodą w zbiorniku solanki. W takim przypadku, poniżej poziomu tafli brakuje wystarczającej ilości soli do rozpuszczenia w wodzie w celu wykonania prawidłowej regeneracji. Urządzenie wykonuje regenerację, jednak zamiast solanką, złoże jonowymienne (żywica jonowymienna) płukane jest wodą, przez co nie odzyskuje swoich właściwości filtracyjnych, a tym samym usuwa coraz słabiej twardość z naszej wody. Gdy to zauważysz, rozbij most solny, np za pomocą kija od szczotki, dosyp odpowiednią ilość soli i przeprowadź regenerację urządzenia. Po prawidłowej regeneracji, żywica jonowymienna powinna odzyskać swoje właściwości zmiękczające wodę.

Czyszczenie zbiornika solanki i podzespołów zmiękczacza

Raz na 6 – 12 miesięcy dobrze jest wybrać pozostałą sól ze zbiornika solanki i dokonać jego przeglądu wraz z czyszczeniem. Przepłucz sam zbiornik oraz podzespoły doprowadzające wodę oraz solankę, zawór pływakowy, wężyki, inżektory. Usuń zbryloną sól, a dodatkowe płukanie rozpuści sól w trudno dostępnych miejscach.

Wymiana żywicy jonowymiennej w zmiękczaczu wody

Złoże filtracyjne jakim jest żywica jonowymienna ma bardzo długą żywotność, nawet do kilku-kilkunastu lat. Przez lata wymaga jedynie regularnej regeneracji. Czas, po jakim konieczna jest jej wymiana, zależy głównie od jakości samej żywicy, ale także od intensywności eksploatacji i twardości wody. Żywicy jonowymiennej szkodzi także dłuższe pozostanie bez kontaktu z wodą. Jeśli żywica wyschnie, straci swoje właściwości i konieczna będzie jej wymiana.

Jeśli będziesz musiał wymienić żywicę jonowymienną, wybierz żywicę renomowanego producenta, będzie filtrować Twoją wodę kolejnych kilka lat.

Przeczytaj także:


Menu

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930