Koronawirus a filtr do wody

Koronawirus a filtr do wody

Jak się uchronić przed koronawirusem ? Czy istnieje skuteczny filtr na koronawirusa ? Czy rozwiązaniem na koronawirusa może być filtr do wody? Sprawdźmy, szczególnie że ostatnio tak dużo uwagi poświęca się koronawirusowi (COVID-19).

Co to jest filtr odwróconej osmozy i jak działa ?

Zacznijmy od tego co to jest filtr odwróconej osmozy i jak działa. Odwrócona osmoza to proces oczyszczania wody przez półprzepuszczalną membranę rozdzielającą dwa roztwory o różnym stężeniu. Przepuszczalna membrana osmotyczna usuwa z wody jony, niepożądane cząsteczki i inne substancje z wody pitnej. W przeciwieństwie do osmozy spontanicznej, odwrócona osmoza zachodzi od roztworu o wyższym stężeniu substancji rozpuszczonej do roztworu o stężeniu niższym stężeniu. Odwrócona osmoza wymaga zatem ciśnienia w celu pokonania ciśnienia osmotycznego.

Co usuwa odwrócona osmoza?

Odwrócona osmoza może usuwać z wody wiele rodzajów niepożądanych nierozpuszczonych jak i rozpuszczonych substancji chemicznych, pierwiastków radioaktywnych, substancji kancerogennych (rakotwórczych), a także część substancji biologicznych (np większych bakterii czy wirusów). Filtry odwróconej osmozy stosowane są zarówno w procesach przemysłowych, jak i do produkcji wody pitnej (domowe systemy oczyszczania wody). W rezultacie odwróconej osmozy odfiltrowane substancje są zatrzymywane po stronie membrany pod ciśnieniem następnie usuwane do ścieków, a oczyszczona woda swobodnie przepływa na drugą stronę membrany.

COVID-19; jak usunąć?

Historia odwróconej osmozy

Proces osmozy przez półprzepuszczalną membranę po raz pierwszy zaobserwował francuski fizyk eksperymentalny Jean Antoine Nollet w 1748 roku. Jest on także twórcą teorii o możliwym korzystnym wpływie elektryczności na organizmy żywe. Przez kolejne prawie 200 lat, osmoza była zjawiskiem obserwowanym tylko w laboratorium. Dopiero w 1949 Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles zbadał odsalanie wody morskiej wykorzystując do tego celu półprzepuszczalne membrany. W połowie roku 1950 naukowcy amerykańscy z powodzeniem wyprodukowali wodę słodką z wody morskiej. Odwrócona osmoza weszła masowej produkcji jednak dopiero po odkryciu przez Loeba i Sourirajana techniki tworzenia asymetrycznej membrany charakteryzującej się skutecznie cienką i wysoce porowatą warstwą membrany.

Jak skuteczny jest filtr odwróconej osmozy ?

Poznaliśmy już trochę historii oraz podstawowe informacje czym jest i jak działa filtr odwróconej osmozy. Czas powiedzieć “sprawdzam” i zobaczyć czy jest on rzeczywiście skuteczny? Czy potrafi odfiltrować koronawirusa oraz inne wirusy i bakterie ?

Pamiętajmy aby nie mylić odwróconej osmozy z filtrami mikrofiltracji, nanofiltracji czy ultrafiltracji.

Mikrofiltracja

Mikrofiltracja jest luźno zdefiniowana jako proces separacji membranowej przy użyciu membran o wielkość porów około 0,03 do 10 mikronów (1 mikron = 0,0001 milimetra). Cząsteczki usuwane przez filtry mikrofiltracji to cząsteczki większe niż 50 nm (nanometra) o masie (MWCO = Molecular weight cut-off) powyżej 1 000 000 daltonów. Mikrofiltracja nie wymaga za to wysokiego ciśnienia wody zasilającej. Ciśnienie robocze wynosi od 100 do 400 kPa (15 do 60 psi) Materiały usuwane przez MF obejmują piasek, muł, gliny, cysty i chorobotwórcze pierwotniaki Giardia lamblia i Crypotosporidium, glony oraz niektóre bakterie. Mikrofiltracja nie jest absolutną barierą dla wirusów.

Ultrafiltracja

Ultrafiltracja to filtracja oparta o membrany z wielkością porów około 0,002 do 0,1 mikrona. Usuwa cząsteczki wielkości do 3 nm. MWCO usuwanych cząstek wynosi około 10 000 do 100 000 daltonów. Ciśnienie robocze około 200 do 700 kPa (30 do 100 psi). Ultrafiltracja usuwa wszystkie gatunki mikrobiologiczne usuwane także przez mikrofiltrację, pierwotniaki, cysty, plus substancje humusowe, np kwasy huminowe, kwasy fulwowe, częściowo usuwa bakterie, a także niektóre wirusy (ale nie stanowi absolutnej bariera dla wirusów).

Nanofiltracja

Membrany nanofiltracji mają nominalny rozmiar porów około 0,001 mikrona. Usuwa cząsteczki wielkości do 1 nm. MWCO wynosi od 1 000 do 100 000 daltonów. Przepychanie wody przez mniejsze pory membranowe wymaga wyższego ciśnienia roboczego niż w przypadku miktrofiltracji czy ultrafiltracji. Ciśnienie robocze jest zwykle bliskie 600 kPa (90 psi) a może wynosić nawet 1000 kPa (150 psi). Systemy nanofiltracji mogą usunąć praktycznie wszystkie cysty, torbiele, bakterie, wirusy i substancje humusowe.

Odwrócona osmoza

Filtr osmotyczny może skutecznie usunąć prawie wszystkie zanieczyszczenia nieorganiczne z wody, w tym tak niewielkie jak rozpuszczone w wodzie substancje i jony. Rozmiar porów membrany osmotycznej wynosi 0,0001 mikrona = 0,000 000 1 milimetra (!). Usuwa cząsteczki wielkości do 0,1 nm (nanometra). Jest to wielkość zbliżona do cząsteczki wody i co najważniejsze około 200 razy mniejsza od najmniejszego znanego wirusa. Znane nam wirusy mają wielkość od około 20 do 400 nanometrów średnicy. Natomiast najmniejsze bakterie mają około 400 nanometrów. 

Prezentacja działania procesu osmozy oraz odwróconej osmozy

Membrana osmotyczna skutecznie usuwa również metale ciężkie, ołów, brom, rtęć, rad, naturalne substancje organiczne, pestycydy, cysty, bakterie i wirusy. W celu zapewnienia pełnego bezpieczeństwa wody i eliminacji 100% bakterii i wirusów zaleca się stosowanie odwróconej osmozy szeregowo z jednostkami dezynfekcji wody. Bardzo dobrym i niedrogim rozwiązaniem jest dezynfekcja wody za pomocą promieniowania ultrafioletowego (lampa UV do filtracji wody). Model lampy UV WaterCell™ UV6W można stosować wraz z systemami hiperfiltracji odwróconej osmozy WaterCell™ serii XRS, np. XRS5, XRS6, XRS7 oraz z jonizatorami wody redox serii XRSi, np. XRS i8, XRS i9.

Warto zadbać o jakość wody pitnej w naszym domu, szczególnie jeśli z wody korzystamy nie tylko sami, ale podajemy ją także naszym najbliższym.

Dowiedz się więcej:


1 Comment

Małgosia

9 marca, 2020 at 9:18 am

Jak każda odwrócona osmoza ;p

Menu

lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031