Jak samodzielnie wymienić membranę osmotyczną filtr RO osmoza

Jak samodzielnie wymienić membranę osmotyczną filtr RO osmoza

Jak samodzielnie wymienić membranę osmotyczną filtr RO osmoza.

Membrana osmotyczna filtrze RO popularnie zwanym osmozą to serce naszego systemu filtracji. Membrany osmotyczne RO poprawiają ogólną jakość wody. Membrana skutecznie usuwa z wody 96% – 99% cząstek, większości bakterii i wirusów, metale ciężkie, związki organiczne, a nawet jony. Wielkość porów membrany to 0,0001 μm (mikrona). Przefiltrowane zanieczyszczenia są odprowadzane do kanalizacji, co gwarantuje że woda osmotyczna jest bezpieczna do spożycia. Wydajność membran RO zależy między innymi od temperatury i ciśnienia wody. Niska temperatura wody wpływa na niższą wydajność membrany. Wyższa temperatura zaś wody zwiększa wydajność membrany.

Co jaki czas należy wymieniać membranę osmotyczną?

Wraz z czasem użytkowania, wydajność pracy membrany zacznie powoli spadać. Jako, że membrana jest najważniejszą częścią osmozy (podobnie jak silnik w naszym samochodzie), warto zadbać by oczyszczała wodę jak najlepiej i regularnie sprawdzać wydajność oczyszczania wody przez membranę. Średni okres użytkowania membrany osmotycznej to 3-5 lat. Po tym czasie zaleca się wymianę membrany na nową.

Jak sprawdzić wydajność membrany? Skąd wiem że należy wymienić membranę ?

Sprawdzenie jakości pracy membrany możemy zrobić samemu. Potrzebujemy np. miernik TDS który wskaże nam jakość oczyszczonej wody. Jeśli nie mamy miernika TDS, badanie sprawności wody możemy zlecić profesjonalnej firmie zajmującej się instalacjami i serwisami filtrów do wody. Wskazanie miernika TDS wody przefiltrowanej należy porównywać ze wskazaniem miernika wody surowej. Należy także wziąć pod uwagę czy mierzymy wodę po wkładzie mineralizującym czy też nie.

wymiana membrany RO

Wymiana membrany osmotycznej w filtrze osmozie

Wymianę membrany możemy zlecić profesjonalnej firmie serwisującej filtry osmotyczne. Możemy jednak także samemu podjąć się wymiany membrany. Poniżej przedstawimy krok po kroku czynności które należy wykonać aby wymienić membranę w naszym filtrze osmozy.

Przygotowanie

  • Krok 1. Zamknij zawór doprowadzający wodę zasilającą do systemu odwróconej osmozy.
  • Krok 2. Zamknij zawór kulowy na zbiorniku odwróconej osmozy. Zazwyczaj odbywa się to poprzez obrócenie niebieskiego zaworu kulowego na szczycie zbiornika o 1/4 obrotu w prawo.
  • Krok 3. Jeśli masz wężyk z systemu RO podłączony do lodówki lub kostkarki do lodu, zamknij zawór kulowy na linii prowadzącej do lodówki / kostkarki do lodu.
  • Krok 4. Odkręć wylewkę filtra RO, zlej wodę ze zbiornika i pozwól, aby ciśnienie w układzie spadło.

Wymiana membrany

  • Krok 5. Odłącz wężyk osmozy od korpusu obudowy membrany. Zwykle jest to wężyk 6mm (wężyk 1/4″). Wyjmij mały niebieski pierścień osadczy, następnie dociśnij ruchomą końcówkę złączki, w miejscu gdzie wężyk łączy się ze złączką. Docisk poluzuje łączenie wężyka i złączki. Dociskając pociągnij delikatnie za wężyk wyciągając go. Oznacz każdy wężyk, który chcesz odłączyć, tak aby później móc ponownie podłączyć każdy wężyk w odpowiednie miejsce.
  • Krok 6. Odkręć dekiel korpusu obudowy membrany osmotycznej. Następnie ze środka korpusu obudowy membrany wyjmij membranę osmotyczną RO. Membrana może być trudna do wyciągnięcia, w takim przypadku przydadzą się kombinerki 🙂
  • Krok 7. Jeśli chcesz wyczyścić korpus obudowy membrany, przepłucz jej wnętrze. Upewnij się, że dokładnie wypłuczesz korpus obudowy membrany przed ponownym podłączeniem.
  • Krok 8. Zwróć szczególną uwagę na ten krok. Włóż nową membranę do korpusu obudowy. Delikatnie dociśnij membranę, aż poczujesz, że uszczelki (pierścienie uszczelniające) są bezpiecznie osadzone w korpusie obudowy membrany. Konieczne może być delikatne dopasowanie membrany kolistym ruchem, aby wypośrodkować membranę i zapewnić jej prawidłowe osadzenie. Uważaj, jeśli membrana zostanie niewłaściwie osadzona, nieoczyszczona woda przepłynie przez system (!)
  • Krok 9. Zakręć dekiel korpusu obudowy membrany osmotycznej. Ponownie podłącz zdjęte wężyk w odpowiednich złączkach. Upewnij się, że rurka jest odpowiednio zabezpieczona, uchroni Cię to przed niechcianym przeciekiem. Aby to zrobić dociśnij ruchomą końcówkę złączki, następnie wepchnij wężyk osmotyczny do złączki tak daleko, jak to możliwe. Przestań dociskać ruchomą końcówkę złączki i delikatnie pociągnij wężyk, aby go zablokować.
  • Krok 10. Na końcu sprawdź szczelność i połączeń i gotowe, możesz odkręcić zawór doprowadzający wodę zasilającą do systemu odwróconej osmozy 🙂
    Pamiętaj, membrany osmotyczne są zabezpieczone specjalnym środkiem konserwującym, dlatego pierwsze dwa zbiorniki wody po wymianie membrany należy wylać. Woda zebrana w trzecim będzie już zdatna do picia.

Dowiedz się więcej:

Jonizatory wody i woda alkaliczna
Zjonizowana woda alkaliczna

Dlaczego na diecie należy pić wodę?
Bakteriobójcze lampy UV do wody

 


Menu

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930