Co zrobić gdy woda z filtra osmozy wypływa zbyt wolno?

water-from-watercell-spring

Co zrobić gdy woda z filtra osmozy wypływa zbyt wolno?

Co zrobić gdy woda z filtra osmozy wypływa zbyt wolno?

Odkręcasz kranik filtra osmozy i zauważyłaś / zauważyłeś że woda z filtra nie wypływa tak jak wcześniej? Przyczyn dlaczego woda z filtra osmozy płynie zbyt wolno może być kilka. Czasem przyczyną mogą być po prostu zużyte wkłady, czasem jednak przyczyna może leżeć gdzieś głębiej.

Jak zużyte wkłady filtracyjne wpływają na wydajność filtra?

Regularne serwisowanie filtra do wody jest bardzo ważne i wpływa na przedłużenie jego żywotności i wydajności. Tak samo jak nie należy zapominać o wymianie filtrów w samochodzie, należy pamiętać o regularnej wymianie wkładów filtracyjnych w systemie odwróconej osmozy. Zapchane wkłady powodują spadek ciśnienia i tym samym zmniejszają wydajność twojego filtra. Większość producentów zale
ca wymianę wkładów filtracyjnych co pół roku. Jeśli jednak twoja woda jest zamulona, błotnista, lub po prostu bardzo brudna, nie zaszkodzi wymieniać wkłady częściej, nawet co 3 miesiące.

Zapchana membrana osmotyczna zmniejsza wydajność filtra.

Istnieje wiele przyczyn zapchania membrany osmotycznej. Do jednych z najczęstszych należą:
nie wymieniono na czas wkładów filtracyjnych, co doprowadziło do zapchania membrany osmotycznej
nie wypłukano wstępnego wkładu węglowego, a pył węglowy doprowadził do zapchania por membrany
woda w membranie zamarzła i uszkodziła strukturę membrany
filtr podłączono pod ciepłą wodę, przez membranę przepływała woda o temperaturze powyżej 30 °C
twardość wody wejściowej jest zbyt wysoka. Filtr osmotyczny jest skutecznym i dość tanim rozwiązaniem oczyszczania twardej wody (najlepszy stosunek jakości do ceny). Należy jednak mieć na uwadze, że twardość wody wpływa na deformację membrany osmotycznej poprzez odkładający się na jej powierzchni kamień. W przypadku gdy wiemy, że mamy w domu twardą wodę, zalecamy zmiękczyć wodę przed osmozą. Specjalnie do tego celu został zaprojektowany filtr odwróconej osmozy na twardą wodę XRS6Z z mineralizacją wody oraz XRS7Z z wkładem bioceramiki. Zastosowanie specjalnego wkładu SF10IN zmiękcza wodę i przedłuża żywotność membrany. Nie można jednoznacznie określić powyżej jakiej twardości należy zastosować zmiękczanie. Bezwzględnie należy zastosować zmiękczanie, jeśli twardość wody wynosi więcej niż 22 °dH (40 °F). Jeśli zmiękczymy wodę do twardości poniżej 22 °dH. niewątpliwie wpłynie to na przedłużenie żywotności membrany i całego systemu odwróconej osmozy.

water-from-watercell-spring

W sieci jest zbyt niskie ciśnienie wody zasilającej, poniżej 2 barów (2,8 atmosfer).

Systemy odwróconej osmozy RO mogą pracować z ciśnieniem niższym niż 2 bary, ale dla zachowania odpowiedniej wydajności urządzenia należy zastosować wspomagającą pompę elektryczną PMP50 zamontowaną zgodnie z instrukcją.

Uszkodzony zbiornik czystej wody.

Jeśli kupiliśmy system odwróconej osmozy wyposażony w zbiornik czystej wody, należy pamiętać by co jakiś czas kontrolować jego działanie. Gdy zaobserwujemy, że w zbiornik napełnia się zbyt wolno lub w zbiorniku mamy zbyt mało wody, powodem może być zbyt niskie ciśnienie wody zasilającej, poniżej 2 barów. Spadek ciśnienia ma wprost proporcjonalny wpływ na wydajność membrany. Im mniejsze ciśnienie wody, tym mniejsza produkcja oczyszczonej wody. Rozwiązaniem jak pisaliśmy powyżej jest zamontowanie wspomagającej pompy elektrycznej podnoszącej ciśnienie wody.
Inną przyczyną może być zbyt wysokie ciśnienie poduszki powietrznej w samym zbiorniku, powyżej 1 bar. Przy podwyższonym ciśnieniu poduszki powietrzne woda napotyka opór przy napełnieniu zbiornika, w konsekwencji zbiornik nie napełnia się do końca. Odwrotny skutek obserwujemy przy zbyt niskim ciśnieniu poduszki powietrza w zbiorniku. W takim przypadku przy odkręceniu kranika / wylewki filtra, poduszka powietrzna zbiornika nie generuje odpowiedniego ciśnienia i nie wypycha wody w całości ze zbiornika. W takim przypadku, mimo iż w zbiorniku jest jeszcze woda, nie leci ona z kranu / wylewki.

Prawidłowe ciśnienie w zbiorniku filtra PT32G powinno wynosić 0,3 – 0,6 bar na pustym zbiorniku.

Jak sprawdzić czy woda zalega w zbiorniku ?

Zamknij dopływ wody zalewając zaworek na wejściu do filtra. Odkręć kraniki filtra, pozwól wodzie wypłynąć i opróżnić zbiornik. Następnie podnieś zbiornik. Jeśli jest zbyt ciężki, oznacza to że woda nie wypłynęła z niego do końca.

Jak wyregulować ciśnienie w zbiorniku filtra osmozy?

Zbiornik osmozy posiada wentylek / zaworek do regulacji ciśnienia powietrza w poduszce powietrza. W razie potrzeby użyj wentylka aby zmniejszyć ciśnienie w zbiorniku lub dopompować powietrze w poduszce zbiornika zwiększając jego ciśnienie.
Jeśli regulacja ciśnienia poduszki powietrznej nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, należy wymienić zbiornik filtra na nowy.

Kranik / wylewka filtra znajduje się w zbyt dużej odległości od zbiornika filtra czystej wody.

Zbiornik powinien być usytuowany nie więcej niż 3 metry od wylewki w pionie. Należy pamiętać, że z każdym metrem ciśnienie wody podawanej z wylewki będzie malało o 0,1 atmosfery w stosunku do ciśnienia w zbiorniku. Sam filtr osmozy może być montowany nawet do 5-10 metrów od zbiornika. Bezwzględnie należy uważać, aby nie odkształcić wężyka, który może ulec złamaniu. Załamany wężyk zmniejsza ciśnienie i tym samym wydajność twojego filtra. Może także prowadzić do przecieku lub zalania.

Dowiedz się więcej:

Jak samodzielnie wymienić membranę osmotyczną
Jak samodzielnie wymienić membranę osmotyczną ?

Zjonizowana woda alkaliczna
Zjonizowana woda alkaliczna

Menu

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930